Exteriörbeskrivningar för Dvärgschnauzer, Schnauzer och övriga SSPK raser

Under juni månad kommer Dvärgschnauzerringen och Schnauzerringen i samarbete med SSPK att anordna Exteriörbeskrivningar på 6 olika platser i Sverige.

Alla SSPK raser är välkomna men Dvärgschnauzer och Schnauzer kommer att prioriteras samt de hundar av SSPK ras som har genomgått ett MT och bara behöver en godkänd beskrivning för att erhålla titeln KORAD.  Prioriterade är även hundar som uppnått 18 månaders ålder!

För Dvärgschnauzerringen och Schnauzerringens del är dessa Exteriörbeskrivningar även ett led i att bättre kunna kartlägga vår ras exteriör i kommande RAS arbeten. Vi hoppas därför att få se en större del av populationen än de hundar som normalt enbart deltar på hundutställningar samt de hundar som våra uppfödare har för avsikt att använda i sin avel. Därför kommer lite fler mätningar att ske samt ifyllande av skisser om öron och svansar.

Vi är väldigt glada att vi även i år får anlita våra domare som är rasspecialister och även kända uppfödarprofiler som beskrivare. Stort tack för att ni ställer upp!

Beskrivningarna äger rum enligt följande schema:

  • Sön. den 30 maj Bo Skalin                                    Gävle BK
  • Sön. den 6 juni Göran Åkesson                         Paviljingen vis Norra Berget i Sundsvall
  • Sön. den 13 juni Susanne Swedjebrink             Bäsna, norr om Borlänge(ångbåtsbryggan)
  • Sön. den 20 juni Benny Blid                                 Göteborg
  • Sön. den 20 juni Boel Niklasson                         Breviks IP, Lidingö (vid vattnet)
  • Sön. den 20 juni Maria Landergård                    Breviks IP, Lidingö (vid vattnet)
  • Sön. den 20 juni Eva Borg Liljequist                   Hässleholm, Hässleholmsgården

Dvärgschnauzer och Dvärgpinscher anmäler till: Maria Landergård, på mail: maria.landergaard@gmail.com  och Schnauzer, Pinscher och affenpinscher till Boel Niklasson, på mail: boel.niklasson@gmail.com  OBS! Viktigt att skriva: Hundens registrerade namn, reg.nr. och födelsedatum. Vidare Ägarens namn och adress, telefonnummer samt mailadress.                          Ange i ämnesraden: EXT. + plats och tid för aktuell beskrivning.

I Anmälningsavgiften på 300:- ingår även en del som är en administrativ kostnad.

Senaste Betalningsdag är 25/5. Avgiften betalas till Dvärgschnauzerringen på: PG 49 75 10-8 (Dvärgschnauzer och Dvärgpinscher) och Schnauzerringen på PG 15 12 18-5 (Schnauzer, Pinscher och Affenpinscher). Ni kommer sedan att få ett PM med mer information och med besked om ni kommit med ca 1 vecka före aktuell beskrivning. Då kommer ni även att få en start tid när ni skall vara på plats! Vid stor anslutning kommer även vissa lördagar att sättas in.

Varmt Välkomna!

Maria Landergård         Boel Niklasson

0760-167 368                08-779 84 79

Datum

maj 30 2021 - jun 20 2021

Kostnad

300 kronor